A leírás frissítve – 2024. október 31.
I. Tevékenység átfogó megnevezése
településképi véleményezési eljárás
II. A bejelentés benyújtás módja
A véleményezési eljárás lefolytatásához a kérelmező a véleményezendő építészeti-műszaki dokumentációt és a kérelmet az építésügyi hatósági engedélyezési eljárást támogató elektronikus dokumentációs rendszeren (a továbbiakban: ÉTDR) keresztül nyújtja be, melyhez a polgármesternek hozzáférést biztosít.
A hatóság a kérelmet visszautasíthatja, ha azt nem az előírt formában terjesztették elő.
III. Kérelem tartalma tételesen
A kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmező nevét és címét, valamint a tervezett és véleményezésre kért építési tevékenység helyét, az érintett telek helyrajzi számát.
A településképi véleményezéshez az adatlapot Budapest Főváros XIV. Kerület Zugló Önkormányzata Képviselő-testületének Zugló városképvédelméről szóló 10/2021. (III.26.) önkormányzati rendelete (ZVR) 16. melléklete tartalmazza.
IV. Csatolandó mellékletek
A kérelemhez csak a véleményezendő építészeti-műszaki dokumentációt kell mellékelni.
Az építészeti-műszaki dokumentációnak a véleményezéshez az alábbi munkarészeket kell tartalmaznia:
- az egyedi építészeti követelményeknek való megfelelést igazoló építészeti-műszaki tervet,
- a rendeltetés meghatározását, valamint
- az építészeti követelményeknek való megfelelésről szóló rövid leírást.
Az építészeti-műszaki tervdokumentációnak az alábbi munkarészeket kell tartalmaznia:
- műszaki leírás,
- beépítési követelményeket igazoló idomtervek,
- helyszínrajz a tervezéssel érintett, valamint a szomszédos telkeken álló építmények tetőfelülnézetével, a terepviszonyok és a be nem épített területek kialakításának ábrázolásával,
- az épület tömegkialakítását meghatározó, eltérő szintek alaprajzai,
- megértéshez szükséges számú, de legalább két egymással szöget bezáró metszet,
- építmény valamennyi jellemző külső nézetét ábrázoló homlokzati terv,
- színezési terv a homlokzati anyaghasználat és szín pontos meghatározásával, valamint
- utcakép és látványterv az illeszkedés megfelelőségének megállapításához szükséges számú szomszédos épületek ábrázolásával.
Letölthető dokumentum:
V. Eljárás illetéke, igazgatási szolgáltatási díj
A településképi véleményezési eljárás lefolytatása illeték- és díjmentes.
VI. Településképi véleményezési eljárás leírása
Az építmény építésére, bővítésére irányuló építési vagy fennmaradási engedélyezési eljárást, valamint az összevont telepítési eljárás integrált építési engedélyezési szakaszát megelőzően településképi véleményezési eljárást kell lefolytatni, ha a terv véleményezésével kapcsolatban a területi építészeti tervtanácsnak vagy az Országos Építészeti Tervtanácsnak nincs hatásköre.
A településképi véleményezési eljárásban a képviselő-testület átruházott hatáskörében a polgármester jár el. A polgármesternek a településképi véleményezési eljárás során hozott döntését a főépítész készíti elő.
(A fővárosi helyi emléknek minősülő építmények esetében a fővárosi önkormányzat adhat településképi véleményt Budapesti Főváros Önkormányzata Közgyűlésének a településkép védelméről szóló önkormányzati rendeletében foglaltak szerint.)
A véleményezési eljárás során vizsgálni kell
- a településképi követelményeknek való megfelelést,
- településkép-védelmi szempontból a közterületről látható épület, épületrész kialakításának módját,
- közterületen folytatott építési tevékenység végzése esetén a közterület burkolatának, műtárgyainak, köztárgyainak, növényzetének, továbbá a díszvilágító berendezések és reklámhordozók kialakítását.
A településképi követelményeket a ZVR 14-77. §-a, a dokumentáció elbírálásának településképi szempontjait a ZVR 15. melléklete tartalmazza.
A településképi véleményt az önkormányzat 15 napon belül adja ki, mely Zugló Tervtanácsának szakmai véleményén alapul.
Az önkormányzat településképi véleményében
- – előírások meghatározásával vagy előírás nélkül – engedélyezésre javasolja a tervezett építési tevékenységet, vagy
- engedélyezésre nem javasolja a tervezett építési tevékenységet, ha
- a kérelem vagy melléklete nem felel meg az e rendeletben meghatározottaknak,
- a tervezett építési tevékenység a településképi követelmények vagy a helyi építési szabályzat egyéb rendelkezései alapján nem támogatható.
Ha az önkormányzat az előírt határidőn belül nem nyilvánít véleményt, azt támogató véleménynek kell tekinteni.
Az önkormányzat a településképi véleményt az ÉTDR-en keresztül küldi meg a kérelmezőnek.
VII. A településképi véleményezéssel kapcsolatos jogkövetkezmények
Ha az ingatlant érintően
- a településképi követelményeket, rendeltetésváltozás esetén a helyi építési szabályzatnak a megvalósítható, vagy a tiltott rendeltetésekre vonatkozó szabályait megsértették,
- településképi véleményezési eljárás lefolytatása nélkül vagy az önkormányzati véleménytől eltérően kezdték meg az ilyen eljárás lefolytatásához kötött tevékenységet,
az önkormányzat figyelmeztetést tartalmazó döntésében felhívja az ingatlantulajdonos figyelmét a jogszabálysértésre és megfelelő határidőt biztosít a jogszabálysértés megszüntetésére.
E határidő eredménytelen eltelte esetén, az önkormányzat településképi kötelezés formájában – önkormányzati hatósági döntéssel – az ingatlan tulajdonosát az előírások betartására kötelezi, egyidejűleg az ingatlantulajdonost településkép-védelmi bírság megfizetésére is kötelezi.
A településkép-védelmi bírság közigazgatási bírságnak minősül, amelynek összege legalább 200 000 forint, legfeljebb 2 000 000 forint. Ha a jogsértő állapotot határidőre nem szüntetik meg, a településkép-védelmi bírság ismételten kiszabható.
Ha a földrészlet és a felépítmény tulajdonosa nem azonos, a kötelezési eljárást a felépítmény tulajdonosával szemben kell lefolytatni, kivéve, ha a felépítmény tulajdonosának kiléte nem állapítható meg.
VIII. A döntés elleni jogorvoslat rendje, előírásai
Ha a kérelmező az önkormányzat véleményével, jogszabálysértésre hivatkozással nem ért egyet, az építésügyi hatósági engedély iránti kérelem benyújtása előtt, a vélemény közlésétől számított 15 napon belül az ügyfél kifogással élhet, melyet a területi építészeti tervtanácshoz kell benyújtani.
A kifogást elektronikus formában az ÉTDR-en keresztül kell benyújtani, melyhez mellékelni kell a településképi véleményezési eljárásban elbírált építészeti-műszaki dokumentációt, a kifogással érintett településképi véleményt és a kifogás érdemi indokolását a jogsértés megjelölésével. A tervtanácsi eljárás díj- és illetékmentes.
Amennyiben a településképi vélemény a jogszabályban foglaltakkal ellentétes, annak egyedi ügyben való alkalmazását a területi építészeti tervtanács a kifogás benyújtásától számított 30 napon belül meghozott döntésével kizárhatja.
A területi építészeti tervtanács feladatkörébe tartozó, jogszabályon alapuló véleménye köti az építésügyi hatóságot.
IX. Vonatkozó jogszabályok
- az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény
- a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény
- a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet
- az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről szóló 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet
- az építészeti és településrendezési tervtanácsokról szóló 283/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet
- az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet
- Budapest Főváros XIV. Kerület Zugló Önkormányzata Képviselő-testületének Zugló városképvédelméről szóló 10/2021. (III.26.) önkormányzati rendelete
- Budapest Főváros XIV. Kerület Zugló Önkormányzata Képviselő-testületének Zugló építési szabályzatáról szóló 11/2021. (III.26.) önkormányzati rendelete
- Budapest Főváros XIV. Kerület Zugló Önkormányzata Képviselő-testületének Zugló tervtanácsáról szóló 14/2021. (III.26.) önkormányzati rendelete