Telefon: +36 1 8729 100
E-mail: hivatal@zuglo.hu

A holokauszt áldozataira és a hősiesség napjára emlékeztek

A varsói gettó felkelőire, a holokauszt áldozataira, valamint az embermentőkre emlékeztek hétfőn a Thököly úton Boros Mátyás és Fischer István, illetve a Slachta nővérek emléktáblájánál.

– Ég testvérek, ég a mi kis városkánk – ezt énekelték 74 évvel ezelőtt a varsói gettó felkelői – mondta a holokauszt és a hősiesség emléknapja alkalmából tartott koszorúzáson Kardos Péter főrabbi, hozzátéve: az ostrom három hétig tartott, míg végül a náci túlerő legyőzte a gettó lakóit.

A megemlékezés helyszínéről szólva a főrabbi kiemelte: különös játéka a sorsnak, hogy a Thököly úton az egymással szemben lévő két ház egyikében az embereket mentették, míg a másikban megkínoztak és kivégeztek őket. – A zsidó vallás nagyon szigorú, azonban az embermentőkre úgy tekintünk, mintha zsidó vallásúak lettek volna. Halotti imát mondunk értük, és megörökítjük neveiket a mártírok emléktáblájánál – jelentette ki Kardos Péter főrabbi a zsidómentők bátorságát méltatva.

Fotó: Képszerkesztőség

A megemlékezést követően Karácsony Gergely polgármester és Kardos Péter főrabbi, illetve Tóth Csaba, Zugló szocialista országgyűlési képviselője, valamint Hajdu Flórián alpolgármester megkoszorúzták Boros Mátyás és Fischer István emléktábláját, akik a nyilas pártházban 1944 telén fogvatartottak kiszabadítására indított támadás során áldozták fel életüket. Szabó Rebeka alpolgármester pedig az üldözötteket életük kockáztatásával menekítő Slachta nővérek emléktáblájánál helyezte el a megemlékezés virágait.

A varsói gettólázadás a gettó tervezett felszámolását megelőzően, annak megakadályozásáért tört ki. A zendülés 1943 januárjában a gettó kiürítésének hátráltatásával kezdődött. Az ellenállás teljes felszámolásával végződött kilátástalan fegyveres harc 1943. április 19-én indult és május 16-ig tartott.

Megosztás

Hozzászólások lezárva.

Tartalom | Menü | Akadálymentes gomb