A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából sugárzott műsort közösségi oldalán a Zuglói Cserepesház. Majkó Zsuzsanna, a Samodai József Zuglói Helytörténeti Műhely vezetőjének összeállítását Lévai Zsóka, a Móra Ferenc Általános Iskola történelemtanára olvasta fel.
A félórás, Gerendás Péter Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, előadóművész, szövegíró előadásaival tűzdelt megemlékezésen nagy hangsúlyt kapott a történések zuglói vonatkozása. Majkó Zsuzsanna a kerület legsötétebb, legtragikusabb korszakának nevezte az 1944-ben történteket. Mint mondta, a portyázó nyilasok a csillagos házakba betörve hurcoltak el embereket, de az sem volt ritka, hogy a patakparton lőttek agyon valakit. Szó esett arról is, hogy a mai mozgásjavító iskola területén háromezren vártak sorsukra, amikor az egyik nyilas jelentette, hogy valaki rálőtt a padlástérből, ezért a pincétől a padlásig átkutatták az épületet, miközben óriási vérengzést tartottak.
Fotó: Cserepesház Facebook
Az előadás kiemelten foglalkozott Boros Mátyással, Fischer Istvánnal, Slachta Margittal, Ocskai Lászlóval, akik a nyilas terrorral párhuzamosan próbálták menteni a zsidókat.
A zuglói nyilasok pere 1967-ben zajlott, 19 egykori pártszolgálatost vontak felelősségre, közülük hármat halálra ítéltek.