Térfigyelő kamerák felújítása és telepítése, együttműködési szerződések megkötése, a kerület sportkoncepciójának elfogadása – egyebek mellett ezekről is döntött Zugló képviselő-testülete június 21-i ülésén. Ezen túlmenően arról is határozat született, hogy az önkormányzat pályáztatással Angol utcai ingatlanokat értékesít. Ennek eredményeként Zugló várhatóan több mint húsz korszerű önkormányzati tulajdonú bérlakáshoz juthat.
A tanácskozás kezdetén Karácsony Gergely polgármester (PM) bejelentette, folytatta a tárgyalásokat az együttműködésről a Városliget Zrt.-vel. Két megbeszélést tartottak, ezeken konkrét javaslatokról is tárgyaltak. Várhatóan hamarosan a testület elé kerülhet a megállapodás tervezet.
Sportrendelt és sportkoncepció
A képviselők elfogadták az önkormányzat új sportrendeletét és Zugló Sportkoncepcióját. Az intézkedés egyik új eleme az önkormányzati sportegyesület létrehozása, amelynek az amatőr sport kibontakozása, illetve a profi utánpótlás biztosítása lesz a feladata. Ezen elképzelés finanszírozására az önkormányzat bevételeinek egy százalékát fordítja majd.
A vitában felszólaló Lévay Sándor képviselő (MSZP) kifejtette: a koncepció és a rendelet egyaránt alkalmazkodik az elmúlt években megváltozott feltételeihez, elfogadásra javasolja. Hevér László képviselő (MSZP) bejelentette: támogatja a beterjesztést, ugyanakkor megjegyezte, miután a rendelettervezet nem foglalkozik a nyugdíjas sporttal, azt az idősügyi stratégiába kell beépíteni.
Barta János képviselő (LMP) szintén helyeselte egy önkormányzati sportegyesület alapítását. Azt viszont hiányolta, hogy a koncepció nem foglalkozik a kerületben működő, nehéz helyzetben lévő sportegyesületek támogatásával. Miután a vita során kiderült, hogy a sportkoncepcióban vannak félreérthető mondatok Rozgonyi Zoltán alpolgármester (Fidesz) azt javasolta: a rendeletbe kerüljön be, hogy az önkormányzat biztosítja minden zuglóinak a sportolás lehetőségét és azoknak is esélyt ad tehetségük kibontakoztatására, akik helyzetüknél fogva önerőből nem sportolhatnak.
A testület határozott a Füredi úti lakótelepen működő térfigyelő rendszer rekonstrukciójáról. A képviselők az első ütem megvalósítására 6,9 millió forintot biztosítottak, emellett hozzájárultak három új kamera telepítéséhez, és azt is támogatták, hogy az Egressy út – Róna utca kereszteződésében térfigyelő kamera létesüljön.
Együttműködési megállapodás
A képviselők arról is döntöttek, hogy az önkormányzat együttműködési megállapodást köt a Nyugodt Szív-, illetve a Gézengúz Alapítvánnyal. Az utóbbi szervezet a következő két évben a kerülettől havonta maximum 15 gyermek után kaphat támogatást. A fejenként hétezer forintos összeget a születési károsult zuglói gyermekek szakvizsgálatára és kezelésére fordíthatják. A Nyugodt Szív Alapítvánnyal pedig arra szerződtek, hogy a szervezet saját erőből újít fel egy lakhatatlan önkormányzati bérlakást az “Együtt a lakhatásért!” program keretében.
A képviselő-testület a Zuglóiak Egymásért Alapítványt (ZEA) 17 981 501 forintos támogatásban részesítette. A ZEA a kommunális adó-visszafizetés során felajánlott pénzt a nehéz helyzetben lévő személyek, családok és fiatalok támogatására fordíthatja.
A grémium hozzájárult, hogy az önkormányzat szerződést kössön a Budapest Gyógyvizei és Hévizei Zrt.-vel (BGYH) a Paskál fürdő mögötti kerékpárút, járda és híd használatára. Az uszoda fejlesztése kapcsán ugyanis a BGYH megvásárolta a strand melletti telket, amellyel a fent említett létesítmények is a tulajdonába kerültek. A probléma rendezésére az önkormányzat hozzájárult, hogy az Egressy út sarkán lévő – jelenleg a Budapesti Metropilitan Egyetem által bérelt – telkén a BGYH parkolót létesítsen. Ennek fejében továbbra is mindenki számára használható lesz a kerékpárút, a híd és a járda.
Ingatlanértékesítés
Az ülésen arról is döntés született, hogy az önkormányzat három Angol utcai ingatlanját olyan pályázati konstrukcióban értékesíti, amely eredményeként a tender győztese a felépített lakások egy részének tulajdonjogát a kerületre ruházza. Erre a megoldásra azért van szükség, mert Zugló forrás hiányában csak ilyen formában juthat korszerű, alacsonyabb fenntartási költségű bérlakásokhoz.
Hajdu Flórián alpolgármester (MSZP) szóbeli kiegészítőjében kifejtette: az önkormányzat ebben a formában 22 új, 1154 m2 összalapterületű lakáshoz juthat, amelyek mindegyikéhez parkoló és tároló is tartozik. A lakások piaci alapú bérbeadásából az önkormányzatnak évente 25-30 millió forintos bevétele származhat.
Szabó Rebeka alpolgármester felszólalásában úgy fogalmazott: az új házak jót tesznek a környéknek, azonban a beruházással megnövekedő lakosságszám miatt infrastrukturális fejlesztésekre lehet szükség. Ebbe a befektetőt is be kellene vonni.
Barta János hozzászólásában aggodalmát fejezte ki a beruházás kapcsán, szerinte ugyanis Zugló az építkezések miatt folyamatosan veszít kertvárosi jellegéből. Az Angol utca és környéke túlzsúfolt, ott nem új lakásokra, hanem játszótérre és spotpályára lenne szükség.
Papp Dezső