Hiánypótló módon, méhecskehotelekkel segíthetjük a szelíd, magányosan élő méhek és darazsak szaporodását – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani Egyesület.
A rendkívül egyszerűen, építkezési gerendamaradékba is kialakítható darázsgarázsokat ilyenkor érdemes kitenni az erkélyekre, az ablakpárkányokra, az eresz alá, illetve a virágos balkonládák mellé.
– A magányosan élő méhek és darazsak körülöttünk élnek a kertekben, parkokban, iskolákban, óvodákban, lakótelepeken, még a sokadik emelet magasában is. Mindenütt ott vannak, ahol virágokat találnak. Azért nem figyelünk fel rájuk, mert ezek az állatok – a családokban élő rokonsággal szemben – nem támadékonyak, ha nem fogjuk meg őket, teljesen ártalmatlanok! – hangsúlyozta az egyesület.
A magányos fajok ujjnyinál nem vastagabb lyukak védelmére bízzák utódaikat. Ezekbe a szűk járatokba a nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak elsősorban megbénított hernyókat halmoznak fel, erre petéznek, majd a bölcsőket sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a felhalmozott táplálék elfogyasztását követően bebábozódik, végül a kikelő, kifejlett rovar kirágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét.
A hotelek elkészítéséhez a Magyar Madártani Egyesület honlapján található oldal nyújt segítséget, a lárvacsövekben folyó tevékenységről pedig itt tájékozódhatnak.