A millenniumi Városligetről tartott vetített képes előadást Széchenyi Lászlóné és Széchenyi László a Cserepesházban március 11-én.
A Samodai József Zuglói Helytörténeti Műhely rendezvényén Széchenyi Lászlóné és Széchenyi László saját gyűjteményükbe tartozó képeslapok, fotók, plakátok és meghívók digitalizált másolatain keresztül mutatta be, hogy milyen volt a Városliget a millennium évében.
Az előadásból kiderült, hogy a Városliget képe 1896 tavaszára teljesen megváltozott, az addig fás, ligetes területen kiállítási célokra több mint kétszáz pavilont emeltek, amelyek többségét később lebontották. Ezekben a magyarság történetét, a Magyarországon gyártott termékeket, alkotásokat mutatták be. Külön csarnokot kaptak a Magyar Szent Korona országai és a nemzetiségek, valamint a haderőt és a flottát propagáló kiállítások. Az előadók azt is elmondták, hogy a pavilonok megtervezésében és kivitelezésében a kor legnevesebb hazai építészei és épületkivitelezői vettek részt.
Fotó: Papp Dezső
Arról is szó esett továbbá, hogy a millennium idején a Közlekedési Múzeum körül elektromos kisvonat járt, a telefonhírmondó pavilonjának falára szerelt fülhallgatók használatával pedig a legfrissebb híreket, vagy éppen Jókai Mór hangját lehetett meghallgatni. Az előadók beszéltek arról is, hogy az érdeklődők léggömb segítségével madártávlatból is megtekinthették az Ezredéves Kiállítást, a szórakozni vágyókat pedig – a belvárosi vendéglősök nagy bánatára – Ősbudavára néven mulató negyed várta.