KEDVES SZÜLŐTÁRSUNK!
Iskolánk lehetőséget kapott, hogy pályázat keretében résztvevője legyen egy
szülői függőségi-prevenciós programnak.
Az alábbiakban ennek hátteréről olvashattok, illetve a mellékletekben a meghívókat találjátok.
SZÜLŐ_KÉP_MÁS_KÉP/P
„AZ ELÉG JÓ SZÜLŐ”_KÉPZŐ
KOMPLEX MODUL PROGRAM
Kamasz gyermekek szüleinek
„Elég jó Szülő”-nek lenni vagy azzá válni mindnyájunk vágya. Nap, mint nap sokat teszünk azért, hogy elérjük.
Vannak időszakok, amikor elégedettek vagyunk magunkkal és a gyermekeinkkel való kapcsolatunkban minden rendben van. Vannak időszakok, amikor a korábbi magatartásmintáink és kommunikációs módjaink nem bizonyulnak elégségesnek, sőt gyakran sikertelenek. Ilyenkor keressük az újabb megoldási lehetőségeket, mit mondjunk másképpen, mit tegyünk másképpen.
A kamaszkorba lépve gyermekünk magatartása hírtelem megváltozik, a korábban jól bevált kapcsolati mintáink nem működnek. Ez komoly kihívás mindnyájunknak.
A kritikus időszakát élő kamasz számára ebben az időszakban kiemelten fontos a szülővel való kapcsolata.
A szeretetteljes szülő-gyermek kapcsolat megőrzése az alapja lelki egészsége fenntartásának és harmonikus személyiségfejlődésének.
A biztonságot adó háttér, a jól működő kapcsolat a legfontosabb védőfaktor a különböző szerek kipróbálása, majd rendszeres használata ellen! Ahhoz, hogy fiatal felnőttként kiteljesedhessen függőségek nélküli élete, szükséges a szülő-gyermek kapcsolat építése.
Ismert kutatási adat, – a korábbi feltételezésekkel ellentétben, – hogy az életét érintő alapvető kérdésekben ebben az életkorban is fontos a szülő véleménye, a szülő az eligazodási pont számára. Megküzdési stratégiáiban a szülői mintát követi.
A párbeszéd módja, tartalma, az elfogadás mélysége és szorossága a kapcsolat minőségére utal és jelzi a sérülékenységét. Akkor igényli a legnagyobb elfogadást, amikor éppen lázad, és pont ilyenkor a legnehezebb a feltétel nélküli elfogadás. Keresi a saját helyét és szerepét, legfontosabb kérdései:” ki vagyok én, hol a helyem a világban, mi az élet értelme, stb.” Az önmagát kereső fiatalra számos veszély nehezedik. Az önmagára találás útján mindvégig nagy szükség van ránk, a háttérben biztos támaszt nyújtó szüleire.
A 2013-ban elvégzett széleskörű hazai drogkutatás eredményei is tudományosan megerősítik, hogy a függőségek prevenciójában a legfontosabb védőfaktor a szülő-gyermek kapcsolat minősége.
Évek óta kiemelt programunk az úgynevezett Szülőképzés, többek között kamasz gyermekek szülei számára, a SZÜLŐ_KÉP_MÁS_KÉP/P—AZ „ELÉG JÓ SZÜLŐ” _KÉPZŐ MODUL PROGRAM.
Egy KAB pályázat keretében iskolánk lehetőséget kapott két Szülői Open Space, azaz Nyitott Tér Fórumon való részvételre / Nyitó és Záró / és egy Önismereti Szülőcsoport indítására.
Egy nemzetközi kutatás szerint az „elég jó Szülő” főbb ismérvei közül az első helyeken szerepel, mennyire sikerül a szeretetteljes elfogadás e nehéz életperiódusban, hogyan kezeli a szülő a saját konfliktusait, milyen a szülők egymással való kapcsolata.
Szülőnek nem születünk, de egyre jobb szülővé válhatunk! A gyermekeink harmonikus személyiségfejlődésének biztosítása napról-napra újabb és újabb kihívást jelent a számunkra.
A szülőszerep változó elvárásainak akkor tudunk megfelelni, ha folyamatos felkészüléssel, tanulással mi is fejlődünk. A szülőszerepünkben való biztonságos működés feltétele a szülői kompetenciák fejlesztése és önismeretünk mélyítése.
Tudományos ismeretekre alapozva állítottuk össze az úgynevezett saját élményű ÖNISMERETI SZÜLŐCSOPORT tematikáját, választottuk a pszichodráma elemekre épülő szabadinterakciós módszert. A saját élmény szülőcsoport a leghatékonyabb tanulási módszer lehetőségét nyújtja.
Ezen programra hívunk most szeretettel, a A Meghívókat mellékletben csatoljuk.
Édesapák és Édesanyák részvétele egyaránt fontos!
A gyermeknevelés közös ügyünk!
A részvétel ingyenes, de előzetes jelentkezés szükséges.
Név: dr. Hada Zsuzsanna
Telefonszám: +3620 9 44 88 55
Szeretettel várjuk jelentkezéseteket! Reméljük, hogy találkozunk!
Budapest, 2021. április