FÜSTÉRZÉKELŐ
Ha nem vagyunk elég körültekintőek, otthonunkban sok minden okozhat tüzet. Tűzhelyen felejtett ételek, vasalódeszkán felejtett vasalók, túlterhelt elektromos hálózat, vagy akár elektromos zárlat – ezek mind okozói a lakástüzeknek.
A füstérzékelő nagy hanggal, időben figyelmeztet minket arra, hogy tűz keletkezett, így azt még időben el tudjuk oltani, vagy ki tudunk menekülni otthonunkból és segítséget tudunk kérni.
SZÉN-MONOXID-ÉRZÉKELŐ
A szén-monoxid egy színtelen, szagtalan gáz, csendes gyilkosként is emlegetik. A gáz otthonunkban főként a nyílt égésterű tüzelő-fűtő berendezések használata közben termelődik. A nyílt égéstér azt jelenti, hogy látjuk az őrlángot a készülékben és be is tudunk nyúlni az égéstérbe. Ilyen készülékek a teljesség igénye nélkül az ilyen típusú gázkonvektorok, az átfolyós vízmelegítők, gázkazánok, cserépkályhák és a kandallók.
A nyílt égéstér jellege miatt még akkor is képződhet szén-monoxid, ha a készülék tökéletesen karbantartott és hibamentes.
A közhiedelemmel ellentétben a gázt a háziállatok nem tudják kiszagolni!
Egyetlen módszer van arra, hogy megtudjuk, szén-monoxid került az otthonunk légterébe, ez pedig a szén-monoxid-érzékelő használata. Ezek a készülékek nagy hanggal figyelmeztetnek minket arra, hogy veszélyes koncentrációjú szén-monoxid képződik, így még időben meg tudjuk tenni az életmentő intézkedéseket.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján megtalálható a készülékek hatóság által bevizsgált pozitív és negatív listája.
KÉZI TŰZOLTÓKÉSZÜLÉK
Van egy eszköz, amelyet egyre többen használnak otthonuk biztonságosabbá tételére: ez a tűzoltókészülék. A tűz kezdeti szakaszában egy kézi tűzoltókészülékkel bátran, időben el tudjuk oltani a lángot, mielőtt az többmilliós kárt, vagy tragédiát okozna.
Minden háztartásba javasoljuk, ahogyan az autókba is.
A tűzoltókészülék a legtöbb szupermarketben megtalálható.